Густав Климт рисува монументалната картина "Медицина" в края на 19-и и началото на 20-и век.
Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.
На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.
Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.
Стотици китаристи свириха песента „Клетва“ от филма „Вчера“ в чест на Кирил Маричков, който си отиде в петък вечерта. Инициативата бе част от Sofia Guitar Fest в парка пред НДК.
„Всичко се случи много спонтанно, тъй като господин Маричков беше потвърдил, че ще е участник във фестивала. Преди това ние бяхме поискали от него официално разрешение да изпълним „Клетва“, и имахме неговата благословия“, каза организаторът на фестивала Ния Младенова.
„Чудехме се дали да изпълним песента, но решихме, че това е най-добрият начин тя да премине към вечността и да почетем паметта на този велик музикант. Надяваме се, че е докоснало хората. Разбира се, че ние искаме да отдаваме заслужена почит на всички велики музиканти и приживе, така че тази лини
България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж, съобщиха от ресорното министерство.
Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна - Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция, и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.
Министърът бла
Рапърът Травис Скот е арестуван в хотел в Париж, след като се е скарал с охранител, предадоха Асошиейтед прес и АФП, като цитираха френските власти.
Полиция е била повикана рано тази сутрин в хотел "Джордж Пети", за да задържи мъж "с прякор Травис Скот за насилие срещу бодигард", се посочва в изявление на парижката прокуратура.
Охранителят на хотела се е намесил в кавга, избухнала между рапъра и неговия личен бодигард, се казва в изявлението. Полицията все още провежда разследване на инцидента.
Травис Скот е в Париж заради Олимпийските игри. Той е наблюдавал победата на САЩ над Сърбия в полуфинала по баскетбол за мъже в четвъртък вечерта, отбелязва Ройтерс.
Рапърът, чието рождено име е Жак Уебстър, има повече от 100 песни в класацията "Хот 100" на "Билборд". Четири негови парчета са оглавили чарта - Sicko Mode, Highest in the Room, The Scott
Димитър Вецин подрежда изложбата „Малък свят“ в столичната галерия „Париж“ след двегодишно прекъсване.
Откриването е на 26 ноември, като експозицията ще продължи до 6 декември, съобщават домакините.
Общо шест произведения са включени в „Малък свят“.
„Вецин отново рисува своя малък, но безценен свят на красивите човешки взаимоотношения, които се развиват в пасторална идилична атмосфера. Есенни, пролетни, летни и зимни пейзажи ще изгреят в пространството на галерия „Париж“, където дядо и внуче се готвят за Гергьовден, баба и внучка сладко си приказват по пътя към дома, дядо и баба се припичат на пейка пред къщата, полегнал овчар си говори с овчиците, съседи се срещат на раздумка през зимата и всичко това живее своят съвсем истински живот в картините на Димитър Вецин“, разказват от екипа на галерията.
Картината, замислена като една от т.нар. "факултетски картини", е унищожена по време на националсоциализма и сега е реконструирана с помощта на изкуствен интелект.
Копието беше открито преди броени дни на фасадата на един от изследователските институти на Медицинския университет във Виена, съобщиха от представителството на мрежата за международни връзки на Община Виена в София.
През 1894 г. Густав Климт и Франц Мач получават поръчка за четири картини за украса на тавана на тържествената зала във Виенския университет.
Творбите трябва да представят алегорично четирите класически факултета на европейския университет. Климт рисува три от тях - "Философия", "Медицина" и "Правосъдие". Произведенията са остро критикувани и определени като порнографски. Осъдени са не само от политическите, но и от религиозните среди. По тази причина картините никога не са поставени на мястото, за което са предназначени.
По време на Втората световна война оригиналите са съхранявани в замъка Имендорф, където са унищожени от нацистите при пожар през май 1945 г. Запазени са единствено някои ескизи и черно-бели снимки. Цветните детайли са известни само за образа на Хигия, която е изобразена в червени и златисти тонове.
Британският супермодел Наоми Кембъл получи забрана да бъде попечител на благотворителна организация в Англия и Уелс за срок от пет години, съобщава АП.
Това се случи, след като в четвъртък бе установено, че благотворителната организация за борба с бедността, основана от нея преди почти две десетилетия, е била „лошо управлявана“ и е имала „неадекватно финансово управление“.
След тригодишно разследване на финансовата дейност на Fashion for Relief Комисията по благотворителността, която регистрира и регулира благотворителните организации в Англия и Уелс, обяви, че е открила „множество случаи на неправомерно поведение и/или лошо управление“ и че само 8,5% от общите разходи на благотворителната организация са отишли за безвъзмездни средства за шестгодишен период от 2016 г. насам.
Например, Комисията установи, че средства за благотвор
В Милано ще бъде открита изложба, на която ще бъдат представени произведения на изкуството, конфискувани от мафията, съобщи електронното издание „Италианисмо“.
Целта на местните власти е да повишат осведомеността за действията за борба с организираната престъпност.
Изложбата ще се проведе в Кралския дворец в Милано (Palazzo Reale) и ще бъде открита на 3 декември, като ще продължи до 26 януари 2025 г. В експозицията ще бъдат показани повече от 90 творби на значими италиански и международни художници, които са били откраднати от мафиоти.
„Взехме шедьоврите от престъпниците и ги върнахме на обществото“, казва Доменико Пираина, директор на Кралския дворец. „Това не е просто културна инициатива, а въпрос на справедливост“, допълва той. Изложбата включва картини на Джорджо де Кирико, Карло Кара, Салвадор Дали и Анди Уорхол.&n
Юлия Станкова отбелязва 70-ия рожден ден с изложбата „Наивноидеалистично или емотикони на душата“.
Тя ще бъде от 22 октомври до 5 ноември в столичната галерия „Париж“, може да бъде разгледана и онлайн в сайта на галерията, съобщават организаторите.
По думите на екипа Юлия Станкова ще покаже своите дванадесет платна, които ще са придружени от каталог, който обхваща всичко най-важно, сътворено от нея дотук и е озаглавен „Изцеление“.
„Изложбата засяга един нов език на общуване, който отдавна вече се е настанил в комуникацията ни из социалните мрежи и канали, а именно наличието на емотикони. Тези малки личица – емоции много често изчерпват думите ни, заместват ги и сякаш казват всичко. Усмивчици, сърчица, смръщени вежди, почервеняли от яд главички, изплезени езичета, крейзи изражения и много сълзички от смях или тъга
Орлин Горанов заедно с оркестъра и солистите на Музикално-драматичния театър “Константин Кисимов” във Велико Търново ще представят концерта “Дихание” на разградска сцена.
Музикалният спектакъл е на 25 ноември в Общинския културен център, съобщи организаторът Петър Петров.
Концертът обединява в програмата си мюзикъл, оперета и български музикални шедьоври. Програмата включва произведения от Йохан Щраус (син), Имре Калман, Мич Лий, Фредерик Лоу, Алън Менкен, Ленард Бърнстейн, Андрю Лойд Уебър, които ще звучат под диригентската палка на Васил Вълчев.
Орлин Горанов ще изненада публиката с изпълнения на обичани дуети от оперетата „Царицата на чардаша” на Калман, песен и дует от мюзикъла „Човекът от Ла Манча”, както и с популярни песни от своя репертоар. В дуетните превъплъщения негови партньори на сцената ще бъда
Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.
Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.
„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да
В рамките на съвместния проект "Климт срещу Климт" и с помощта на изкуствения интелект галерията "Белведере" и Google Arts & Culture реконструираха цвета на картините. Резултатът вече може да се види на фасадата на научния институт "Анна Шпигел" в кампуса на Виенския медицински университет. Копието беше открито преди броени дни в присъствието на кмета на Виена Михаел Лудвиг, ректора Маркус Мюлер и генералния директор на "Белведере" Стела Ролиг.
Проектът отразява духа на Виена, където традицията и прогресът вървят ръка за ръка и превръщат града в уникално място за диалог. "Възраждането на картината "Медицина" на Климт с помощта на най-съвременна технология е ярък пример за взаимодействието между наука и изкуство, което отличава Виена като изследователски и научен център. То показва как можем да използваме иновациите и технологиите, за да запазим нашето културно наследство за бъдещите поколения", каза виенският кмет Михаел Лудвиг.
"Реконструкцията на творбата на Климт е не просто завръщане на този шедьовър в публичното пространство. Това е и символ на дълбоката връзка между виенската култура и медицината. Тази реплика отдава почит на наследството на Климт и подчертава научната традиция, която характеризира нашия град и постиженията в медицината тук", допълва Маркус Мюлер, ректор на Медицинския университет във Виена.
Картината е висока над четири метра и е особено впечатляваща на фасадата на Медицинския университет, а минаващите покрай сградата още веднъж могат да се убедят в изключителния талант на Климт.
Снимката може да бъде публикувана безплатно при посочване на авторските права:
© MedUni Wien / APA Fotoservice / Hörmandinger / Schedl
/ХТ